Migrace zvířat a Serengeti. Tyto dvě slova k sobě patří už tisíce let. Člověk se ale snaží tyhle dva neoddělitelné celky od sebe násilím odtrhnout. Má mu k tomu posloužit dálnice...

Serengeti je proslulé svojí světoznámou migrací zvířat. Pokud chcete vidět jeden ze živých zázraků naší zěměkoule, musíte zamířit do tanzanského národního parku Serengeti anebo do Keňi do rezervace Masai Mara, kde se na menším prostoru odehrává jedna z částí této největší migrace zvířat na světě. Serengeti se ovšem v této době potýká s největším ohrožením parku v celé jeho historii. Přes park má vést dálnice, která může celý park zničit. Jestli máte rádi zvířata nebo Afriku anebo ještě lépe oboje, můžete podpisem petice podpořit boj Serengeti o přežití třeba zde.

Každým rokem se v parku i mimo něj přemisťuje více jak 2 miliony zvířat z místa na místo a pohybují se převážně v kruzích, ve směru hodinových ručiček.

Mapka migrace v národním parku Serengeti

Na mapě si všimněte zejména toho, že zvířata se pohybují i mimo hranice parku.

Poloha zvířat v parku Serengeti v různé období. Období sucha. Poloha zvířat v parku Serengeti v různé roční období. Období dešťů.

Poloha zvířat v Serengeti v různé roční období

Na videu je migrace krásně znázorněna graficky. Zvířata musí 2x ročně přecházet plánovanou dálnici, která je označena červeně, stejně jako na fotkách.

Zvířata putují za lepší a čerstvější potravou a jako v transu následují jeden druhého. To se týká zejména pakoní při překračování řeky. Stovky až tisíce těchto zvířat se spojují na savanách v kilometry dlouhého, spěchajícího hada složeného ze zvířecích těl. U řeky, která na mnoha místech tvoří jedinou překážku na cestě k novým pastvinám, se zvířata často řadí do fronty, ale žádné nechce vstoupit jako první do řeky smrti.

Všimněte si v pozadí spousty aut turistů.

V řece na ně totiž číhají obrovští krokodýli, kterým v tomto období začínají skutečné hody. V okamžiku, kdy se rozhodne první býložravec vstoupit do řeky, tak se ostatní zvířata jako v transu valí přes něj, aby co nejdříve dosáhli druhého břehu. Jen malé procento z nich skončí v zubech krokodýlů nebo se zraní a utopí při překračování řeky a můžou tak v poklidu následovat svůj instinkt a pokračovat dál v jejich náročné cestě. Predátoři je nenásledují, zdržují se ve svých teritoriích.

Foto Peter Lupták

Zebry a pakoně jako nerozluční přátelé. Foto Peter Lupták

Tisíce pakoní při překračování řeky se musí poprat jak s vodním proudem, tak s krokodýly a v neposlední řadě také s obrovským počtem dalších souputníků.

 

8 milionů nohou v pohybu
Zvířata migrují v podstatě celý rok. V srpnu až říjnu jsou zvířata na severovýchodní hranici Serengeti a pokračují ve směru hodinových ručiček přes Masai Mara GR znovu zpět do Serengeti a začínají tak nové kolo svého života, které trvá cca jeden rok.

Pakůň při odpočinku

 

Když se podíváme podrobně na strukturu obrovských stád, tak zjistíme, že největších počtů dosahují pakoně (Connochaetes taurinus albojubatus), kterých migruje necelý 1 500 000. Za nimi následuje 400 000 gazel Thomsonových (Gazella thomsonii), gazel Grantových (Nanger granti - dříve Gazella granti) a nakonec necelých 300 000 zeber Böhmových (Equus quagga boehmi).

Páření - zebra Bohmova 

Serengeti nesmí zemřít
 Při tomto obrovském pohybu zvířat jich přijde o život zhruba 400 000, ale přibližně stejný počet se jich i narodí. V období rození mláďat se denně rodí více než 8 000 zvířat. Je to skutečný zázrak života na zemi. Nenechejme ho zničit pouze kvůli lidské chamtivosti a hamižnosti.
Spousty mláďat se stanou kořistí šelem, ale drtivá většina jich přežije a spolu s dalšími tak může pokračovat v neustálém koloběhu života a smrti na africké savaně, kterým zvířata procházejí už tisíce let. Následují hromy a blesky, které přinášejí životadárné deště. Serengeti těžce dýchá z posledních sil, nenechme ho dodýchat a dopřejme mu prostoru, aby jeho duše mohla dál žít. Málokdo z jeho návštěvníků si totiž uvědomí, že patří mezi poslední generaci, která na vlastní oči viděla některý ohrožených druhů zvířat ve "volné přírodě".

 

Každým rokem se narodí skoro půl milionu mláďat

 

Rádi byste zvířatům pomohli? Více zde.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn