Bernhard Grzimek

"Za padesát let se již nikdo nebude zajímat o výsledek konference, které dnes zaplňují titulky novin. Ale vyjde-li v červenavém úsvitu z houštiny lev a dunivě zařve, i za padesát let se lidem sevře srdce. Bez ohledu na to, zda budou mluvit anglicky, svahilsky nebo německy. Budou stát oněmělí a hledat ruku souseda, spatří-li poprvé v životě, jak dvacet tisíc zeber táhne nekonečnou stepí..."

Bernhard Grzimek se narodil v Neisse dne 24.4.1909 a zemřel 13.3.1987. Vystudoval veterinu a po 2. světové válce se stal dlouholetým ředitelem ZOO ve Frankfurtu, ze které vybudoval jednu z nejlepších ZOO v Německu. Současně působil jako předseda frankfurtské zoologické společnosti FZS (Frankfurt Zoological Society), která mimo jiné působí v Serengeti dodnes.

Bernhard Grzimek se spolu s jeho synem Michaelem nejvíc proslavil jejich prací v Africe, kde se velkou měrou zasloužil o založení národního parku Serengeti. Veřejně vystupoval v médiích a snažil se veřejnosti vštípit myšlenku, že divoká zvířata je nutné chránit. Byl autorem spousty dokumentárních filmů o Africe a jejích zvířatech. Psal knihy a publikoval svoje názory v různých časopisech a dokonce pracoval i jako televizní moderátor v pořadu o zvířatech. Grzimek se také obrovskou měrou zasloužil o zpopularizování ochrany nejen afrických zvířat. V letech 1967 až 1972 postupně vydal 13 dílnou encyklopedii zvířat, na níž spolupracovalo množství nejlepších odborníků tehdejší doby. Jeho knihy vycházely v mnohamilionových nákladech a prodávaly se ve spoustě zemí. Je to dodnes jeden z nejznámějších přírodovědců.

Bernhard Grzimek byl jedním z mála lidí, kteří dávali přednost blahu zvířat před rozšiřováním lidské civilizace a zvířata opravdu miloval. Když byla za války ZOO Frankfurt rozbombardována, neváhal a do svého bytu si vzal několik druhů zvířat. Mimo jiné třeba vlky a šimpanze.
Je autorem velice slavné knihy a stejnojmenného filmu Serengeti nesmí zemřít, který byl v roce 1959 oceněn Oskarem. Kniha se v češtině jmenuje Ráj divokých zvířat.
Ve své knize má několik velice zajímavých úvah a myšlenek, které platí dodnes a
Spolupracoval také s Konradem Lorenzem.

Je neuvěřitelné, že největší dílo obou Grzimků by mohlo být velice rychle zničeno hrstkou tupých lidí, kteří si nevidí ani na špičku nosu a budoucnost naší planety je jim zcela zřetelně ukradena. Nedopusťme zničení jednoho z nejkrásnějších míst na světě a pomožme prodloužit Grzimkův sen Serengeti Nesmí Zemřít.

 

Michael GrzimekJeho syn Michael zemřel v Africe 10.1. v roce 1959, když se jeho letadlo srazilo se supem bělohlavým. Letadlo bylo pruhované jako zebra a jmenovalo se ENTE (kachna).

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzimkové jako první na světě využívali letadlo zejména ke sčítání zvířat na pláních Serengeti

Legendární letadlo Ente

 

Hrob obou Grzimků je postaven na vrcholu kráteru Ngorongoro.

Hrob Michaela a Bernharda Grzimkových

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn