Nosorožec George, zabitý pytláky v parku Serengeti.Pytláci zabili nosorožce dvourohého (Diceros bicornis Michaeli) krátkou dobu po tom, co byl vypuštěn zpět do parku. Nosorožci byli v parku vyhubeni a nyní se vláda snaží je do parku reintrodukovat. Zarážející je, že nosorožci jsou prý 24 hodin denně velmi dobře hlídáni. Přesto se k němu pytláci dostali a zabili ho. Samozžejmě se vynořuje otázka jak jsou opravdu nosorožci chráněni? Park Serengeti získal asi před 8 měsíci 5 nosorožců dvourohých. 

Co sleduje vláda tím, že v době plánované výstavby dálnice uvažuje o prodeji slonoviny do Číny (Čína má být investorem stavby dálnice přes Serengeti) a také tím, že vrací do Serengeti nosorožce právě v době, kdy se má postavit dálnice, která mimochodem přispěje pytlákům k tomu, aby se dostali bez problémů auty i do vzdálených oblastí? Známým faktem je, že o nosorožčí rohy je v Číně tradičně velká poptávka. Jde o shodu náhod nebo jde jako vždy o peníze až na prvním místě? 

Nosorožec dvourohý východní se vrací zpět do Serengeti. 21.5.2010 bylo přivezeno 5 zvířat z jižní Afriky jako součást 2-3 letého projektu, v rámci kterého se do Serengeti má reintrodukovat 32 jedinců tohoto poddruhu nosorožce dvourohého. Zvířata se mají vrátit na území ekosystému Serengeti-Mara, který obývali jejich předkové předtím, než je člověk vyhubil. Nosorožec dvourohý východní (Diceros bicornis Michaeli) je nejvíc ohroženým ze tří zbývajících poddruhů nosorožce dvourohého. Ve volné přírodě jich zbývá něco kolem 700 a z toho méně než 100 v Tanzánii, kam se postupně vrací.

Pytlačení v Africe je opět na vzestupu a netrpí jen nosorožci, ale i sloni a další zvířata. V jižní Africe letos pytláci řádí neskutečným způsobem. Všem je snad jasné, že vracet nosorožce v této době (navíc když se má v Serengeti stavět dálnice) do Serengeti je hloupost.

Jak vypadá nosorožec po setkání s pytláky, si můžete prohlédnout zde.

Jak vypadá nosorožec po setkání s pytláky, si můžete prohlédnout zde.

Více v AJ článku zde. První foto převzato z FZS.org

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn