National Geographic - ukazuje nám Velké migrace nebo Velké omyly?

Aneb proč z nás TV dělá hlupáky.

O tom, že se člověk v TV dozví pravdu, jsem ztratil iluze už dávno a bohužel se to stále častěji týká i dokumentů o zvířatech. Již jsem o tom jinde několikrát psal, ale dnes to vše nabývá na důležitosti, protože Serengeti opravdu nemusí za pár let existovat a nejde už dále jen přihlížet. V TV se často divák dozví zkreslené nebo přímo lživé informace dokonce i od tak renomovaných "výrobců" těchto dokumentů jako je třeba Animal Planet (AP) nebo National Geographic (NG).

V současné době se v TV můžete setkat s vychvalovanými a často reklamovanými dokumenty o migracích (NG) nebo o Africe (AP). V obou těchto dokumentech můžeme být svědky několika celkem zásadních nepřesností a dokonce ohlupování diváků. Zvíře stejného druhu je vyměněno za jiné, jen aby se vytvořil nějaký děj, který by jinak chyběl a musí být dotvářen uměle, používají se záběry zvířat z jiných oblastí, ve kterých ani třeba nežijí ( na příklad v dokumentu o Botswaně ukazují zebry Grévyho) apod. Divák, který nezná přírodu tak dokonale je ohromen příběhem a záběry kamer z různých úhlů, ovšem je nutné doplnit, že divákovi není předkládána pravda.

Proč o tomto ve stručnosti píšu. Kanál NG nyní prezentuje v TV i médiích dokumenty Velké migrace, kterých se výše uvedená část také týká, ale co je mnohem horší je to, že nemají zájem ukázat veřejnosti jak ohrožené je Serengeti. Jedno z míst, o kterých se v seriálu mluví. Přitom právě teď je nejvhodnější doba, kdy se veřejnost může dozvědět o ohrožení parku Serengeti i v TV. Dokumenty jsou sledované a mrzí mě, že NG nemá zájem potřebné informace dostat mezi širokou veřejnost.

Oslovili jsme českou pobočku NG s žádostí o zveřejnění a podporu této problematiky při jejich akcích v ZOO apod. Odmítli nás. Víme, že si tímto uděláme další nepřátele v řadách "ochránců a milovníků" zvířat, ale s lidmi, kterým jde v prvé řadě o peníze nebo o cokoli jiného než o zvířata, nemá smysl spolupracovat. Byť pracují v institucích a organizacích, které na první pohled velmi dbají na ochranu zvířat a prezentují se tak na veřejnosti.

Více o migracích v Serengeti a omylech vysílaných v TV se dočtete v AJ článku zde.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn