Různých zpráv o Serengeti se objevuje ve světě spousta a rozhodli jsme se, že nemá smysl psát o všem. Tahle zpráva je ale dost zásadní a může nám pomoct získat lepší obrázek o pohnutkách politiků v Tanzanii a přidává další střípky do mozaiky, která začíná dávat stále větší smysl a do duší milovníků přírody vnáší smutek, vztek a bezradnost. 

Tanzanie zdárně pokračuje v destrukci svého jedinečného přírodního bohatství. Jakoby tamním politikům nestačilo postavit dálnici, která Serengeti nenávratně zničí. Zdá se, že je jim málo i postavení továrny k těžbě sody v těsné blízkosti Serengeti, která ohrozí asi 2,5 milionu plameňáků. Existují i plány ke stavbě letiště na západní straně Serengeti. 

Nyní se pomalu a nenápadně vynořují další plány a zejména stavba železnice přes severní část Serengeti je silně znepokojující. Potřeba zlepšit infrastrukturu ve východní Africe je jasná všem, proti tomu opravdu nejde nic namítat. Ovšem myšlenky ke stavbě komerčních tras přes místa, která jako jediná na světě poskytují nezměrné přírodní bohatsvtí a nikdy se v nich ve velkém měřítku nic komerčně netěžilo, je lehce řečeno podivná a zavání korupcí. Zejména když se před krátkou dobou u prezidenta Kikweteho vystřídali zástupci různých, mimo jiné i těžařských, společností z Indie a nedávno i tolik propírané Číny.

Můžeme se jen dohadovat, jestli vládu a firmy na ni napojené láká coltan nebo jiné nerostné bohatství, kterým má údajně nejen Serengeti, ale celá východní Afrika oplývat. Možná se opravdu za pár let dočkáme stavby dálnice do D. R. Kongo, jak jsem nedávno napsal ve zmiňované zprávě o těžbě coltanu.

Je velmi pravděpodobné, že lidská společnost opravdu dospěla do bodu, kdy sice budeme mít každý několik mobilů, aut, televizorů a dalších výkřiků techniky, ale kolem sebe budeme mít pouze beton, panely, asfalt a zničené zbytky přírody. Scény z filmu Demolition man se proměňují ve skutečnost. Co ale mít kolem sebe určitě nebudeme, budou divoká zvířata. A naše děti, které již dnes sotva znají a poznají vrabce, které jsme mimochodem stihli u nás téměř vyhubit, se budou na zvířata dívat pravděpodobně už pouze v televizi nebo na podobných výletech, který vidíte na videu níž. Video bylo natočeno jako alarmující zpráva o prudce stoupajícím pytlačení v Africe, ale pro tento případ se hodí.

 

Tohle je ten rozvoj lidské společnosti a kultury? Takto se chová nejinteligentnější tvor na planetě, jak se sami titulujeme?  

Originál článku o železnici a plánovaných změnách v Africe najdete v AJ zde.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn