Prezident Kikwete je opravdu zvláštní člověk. Na jedné straně se snaží vystupovat jako prezident, který pokračuje v odkazu prvního prezidenta Tanzánie J. Nyerereho, ale výsledky jeho práce a hlavně poslední nápady, které se rozhodl realizovat, hovoří o zcela opačném přístupu. Kolikrát člověka napadne myšlenka, jestli to má pan prezident v hlavě vůbec v pořádku. Stačí se ale v problematice trošku zorientovat, přečíst si pár článků a hned má člověk na pana prezidenta a jeho myšlenky jiný názor. Pak je všem jasné, že Kikwete to má spočítané až moc dobře.

Prezident tvrdí, že stavba továrny na těžbu sody na jezeře Natron (solné jezero, voda je alkalická, v jezeře jsou i minerální prameny) neuškodí ekosystému. Prý neuškodí ani plameňákům, kterých žije a hnízdí v okolí jezera asi 2,5 milionu. Keňa už prý ze své strany hranice sodu (uhlicitan sodný) těží a tak prý Tanzánie přichází o peníze. Stavba továrny má podpořit ekonomický růst Tanzánie.

Když se ale podíváte na mapu, kde se jezero Natron nachází, nutně se nabízí otázka a pravděpodobně i jedna z odpovědí na ni. Proč Kikwete tak sveřepě trvá na tzv. Severní trase, když mu byla nabídnuta možnost, že mu Světová banka  zaplatí kompletní stavbu dálnice a jeho zemi to nebude stát ani dolar? V mapce níž je totiž velmi dobře vidět, že jezero Natron leží, jak překvapivé, přímo v trase dálnice, která zničí Serengeti.

Článek v AJ zde.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn