Boj o Serengeti dále pokračuje. Národní rada životního prostředí (NEMC) v Tanzanii dala svůj souhlas ke stavbě letiště v těsné blízkosti národního parku Serengeti. Ministr cestovního ruchu a přírodních zdrojů Lazaro Nyialandu řekl, že letiště u Serengeti navždy negativně ovlivní největší migraci na zemi. Zvířata budou rušena hlukem z letadel a také se v oblasti zvýší provoz na silnicích, což bude mít negativní vliv na zvířata.

Pokud chcete pomoct, podepište prosím petici, kterou najdete níž.

http://www.change.org/p/jakaya-mrisho-kikwete-stop-plans-to-build-the-serengeti-airport

Originál článku v AJ najdete zde.

Tanzanský ministr dopravy Omar Nundu 23. 12. 2011 oznámil, že čínská firma bude provádět studii o uskutečnitelnosti a realizaci železničního projektu. Nundu dále řekl: "Doufáme, že realizace bude zahájena velice brzy. Studie bude trvat 3 až 6 měsíců a projekt bude dokončen v roce 2015". Generální ředitel Civil Engineering Construction Corporation (CCEC) Wang Xiangdong řekl, že jejich odborníci by měli dorazit do Tanzanie příští týden. Řekl, že studie bude dokončena do konce dubna 2012 a po ní bude následovat stavba železnice a přístavů.

Někteří z Vás si jistě všimli, že se na spoustě webů objevily informace, že je stavba dálnice zastavena nebo pozastavena a že zvířata a odpůrci stavby mají vyhráno. Lidé oslavují, ale ti, kteří tohle dělají jsou neuvěřitelně hloupí. Bohužel velká část lidské populace je taková, že věří médiím. Stačí jim pěkný nadpis, který sdělí, že je stavba pozastavena a dál se o věc nezajímají. Stavba ale v žádném případě není zastavena. Zcela jistě jde o záměrnou dezinformaci a jak je vidět, tak se uchytila.

Hned jak se "oslavné" ódy objevily na různých webech jsme zveřejnili na Facebooku dopis, na základě kterého tyto oslavy vznikly. Lidé slavili dokonce i na celosvětové stránce na Facebooku, která se věnuje tomuto problému. Jak je ale vidět, snad nikdo z nich zmíněný dopis nečetl. Situace je totiž ještě horší, než byla předtím, protože vláda Tanzanie v něm sděluje UNESCu, že se silnice v délce 53km přes park postaví, ale nebude asfaltová, ale tuhle informaci si jistě pozorní čtenáři našeho webu pamatují z dřívějška. Vláda nikdy netvrdila, že dálnice přes park bude asflatová, ale naopak od začátku tvrdila, že bude štěrková a nechali si možnost pozdějších úprav na asfalt. Takže kde je ta změna, kterou hlupáci oslavují?

Dále pokud si zmíněný dopis přečtete, tak zjistíte, že se budou stavět dříve neplánované silnice na hranicích parku, což potvrzuje moje slova, že situace je mnohem horší, než byla před "falešnými oslavami".

Nejsme sami, kdo tomu nevěří a postupně se přidávají další. Včera se konečně dostavil rozum i organizátorům celosvětové petice a dnes vyšel další článek na webu National Geographic, který potvrzuje obavy z budoucnosti, která Serengeti čeká.

Článek, který se zamýšlí nad tím, jestli se opravdu stavba dálnice zastavila najdete v AJ zde.

USA varuje Tanzanii. Obamova administrativa vyjádřila obavy o dopady, které bude mít stavba dálnice na divoce žijící zvířata v celém ekosystému Serengeti.

Johnnie Carson, vysoce postavený americký diplomat pro Afriku  ve středu řekl, že zmínil záležitost v jednání s vysoce postavenýmí tanzanskými úředníky, které proběhlo letos koncem dubna. Dále řekl, že americká ministryně zahraničí Hillary Clontonová, která má navštívít Tanzanii v tomto měsící znovu otevře tohle téma.

--------------

Konečně se snad začíná blýskat na lepší časy a bylo by opravu vhodné, pokud by do jednání vstoupily i další státy..  

Články k tomuto tématu v AJ najdete zde a zde.

Různých zpráv o Serengeti se objevuje ve světě spousta a rozhodli jsme se, že nemá smysl psát o všem. Tahle zpráva je ale dost zásadní a může nám pomoct získat lepší obrázek o pohnutkách politiků v Tanzanii a přidává další střípky do mozaiky, která začíná dávat stále větší smysl a do duší milovníků přírody vnáší smutek, vztek a bezradnost. 

Tanzanie zdárně pokračuje v destrukci svého jedinečného přírodního bohatství. Jakoby tamním politikům nestačilo postavit dálnici, která Serengeti nenávratně zničí. Zdá se, že je jim málo i postavení továrny k těžbě sody v těsné blízkosti Serengeti, která ohrozí asi 2,5 milionu plameňáků. Existují i plány ke stavbě letiště na západní straně Serengeti. 

Nyní se pomalu a nenápadně vynořují další plány a zejména stavba železnice přes severní část Serengeti je silně znepokojující. Potřeba zlepšit infrastrukturu ve východní Africe je jasná všem, proti tomu opravdu nejde nic namítat. Ovšem myšlenky ke stavbě komerčních tras přes místa, která jako jediná na světě poskytují nezměrné přírodní bohatsvtí a nikdy se v nich ve velkém měřítku nic komerčně netěžilo, je lehce řečeno podivná a zavání korupcí. Zejména když se před krátkou dobou u prezidenta Kikweteho vystřídali zástupci různých, mimo jiné i těžařských, společností z Indie a nedávno i tolik propírané Číny.

Můžeme se jen dohadovat, jestli vládu a firmy na ni napojené láká coltan nebo jiné nerostné bohatství, kterým má údajně nejen Serengeti, ale celá východní Afrika oplývat. Možná se opravdu za pár let dočkáme stavby dálnice do D. R. Kongo, jak jsem nedávno napsal ve zmiňované zprávě o těžbě coltanu.

Je velmi pravděpodobné, že lidská společnost opravdu dospěla do bodu, kdy sice budeme mít každý několik mobilů, aut, televizorů a dalších výkřiků techniky, ale kolem sebe budeme mít pouze beton, panely, asfalt a zničené zbytky přírody. Scény z filmu Demolition man se proměňují ve skutečnost. Co ale mít kolem sebe určitě nebudeme, budou divoká zvířata. A naše děti, které již dnes sotva znají a poznají vrabce, které jsme mimochodem stihli u nás téměř vyhubit, se budou na zvířata dívat pravděpodobně už pouze v televizi nebo na podobných výletech, který vidíte na videu níž. Video bylo natočeno jako alarmující zpráva o prudce stoupajícím pytlačení v Africe, ale pro tento případ se hodí.

 

Tohle je ten rozvoj lidské společnosti a kultury? Takto se chová nejinteligentnější tvor na planetě, jak se sami titulujeme?  

Originál článku o železnici a plánovaných změnách v Africe najdete v AJ zde.

V Tanzanii se začínají dít věci.   Co je na celé této situaci velice úsměvné je jedna věc. Vesničané z okolí Serengeti požádali vládu, aby odstranila park ze seznamu UNESCO. Nechci v žádném případě urazit místní lidi a jejich politický a kulturní rozhled, ale kdo do Afriky jezdíte, tak si uděláte obrázek sami a jistě víte, že domorodci právě těmito vědomostmi příliš neoplývají. Zdá se, jakoby jim někdo poradil, co mají po vládě žádat. Mluví se o dalších úplatcích atd. 

Snad všem je už konečně jasné, že Kikwete dostal nějaký bakšiš za to, že dálnici postaví. Tanzanie se tak stále víc vzdaluje od odkazu prvního tanzanského prezidenta J. Nyerereho, který se snažil z Tanzanie udělat stát chránící svoje přírodní bohatství. Jeden z jeho nástupců. J. Kikwete se snaží zničit vše, čím byla Tanzanie ve světě známá. Nestačí mu zničit Serengeti, chce stavět nové "továrny na peníze" v blízkosti chráněných parků, ale v poslední době začal obviňovat i opozici, že se snaží svrhnout vládu, jak se píše v tomto článku zde a také například zde. Nezbývá než doufat, že se prostředí v Tanzánii ustálí a že zvířata nedoplatí na tyto mocenské boje, protože takových prezidentů jako je Kikwete, můžeme najít během pár minut tisíce, ale ani jeden z nich nemá větší cenu než jediný pakůň nebo jiné zvíře, které se Kikwete rozhodl zničit. 

 

Více v AJ článku zde.

Prezident Kikwete je opravdu zvláštní člověk. Na jedné straně se snaží vystupovat jako prezident, který pokračuje v odkazu prvního prezidenta Tanzánie J. Nyerereho, ale výsledky jeho práce a hlavně poslední nápady, které se rozhodl realizovat, hovoří o zcela opačném přístupu. Kolikrát člověka napadne myšlenka, jestli to má pan prezident v hlavě vůbec v pořádku. Stačí se ale v problematice trošku zorientovat, přečíst si pár článků a hned má člověk na pana prezidenta a jeho myšlenky jiný názor. Pak je všem jasné, že Kikwete to má spočítané až moc dobře.

Prezident tvrdí, že stavba továrny na těžbu sody na jezeře Natron (solné jezero, voda je alkalická, v jezeře jsou i minerální prameny) neuškodí ekosystému. Prý neuškodí ani plameňákům, kterých žije a hnízdí v okolí jezera asi 2,5 milionu. Keňa už prý ze své strany hranice sodu (uhlicitan sodný) těží a tak prý Tanzánie přichází o peníze. Stavba továrny má podpořit ekonomický růst Tanzánie.

Když se ale podíváte na mapu, kde se jezero Natron nachází, nutně se nabízí otázka a pravděpodobně i jedna z odpovědí na ni. Proč Kikwete tak sveřepě trvá na tzv. Severní trase, když mu byla nabídnuta možnost, že mu Světová banka  zaplatí kompletní stavbu dálnice a jeho zemi to nebude stát ani dolar? V mapce níž je totiž velmi dobře vidět, že jezero Natron leží, jak překvapivé, přímo v trase dálnice, která zničí Serengeti.

Článek v AJ zde.